Historie

Současná obec Smilovice je velmi mladá. Vznikla v roce 1973 sloučením obcí Bratronice, Rejšice, Smilovice, Újezd a Újezdec. Takto vzniklá nová obec nese název Smilovice a ostatní čtyři obce tvoří místní části se svými původními názvy.

Nejstarší písemně doloženou částí jsou Rejšice. První zmínka pochází z roku 1255. Bratronice, Újezd a zřejmě i Újezdec jsou zaznamenány roku 1383. Část Smilovice je patrně obcí nejmladší. První písemné zmínky se objevují ve století následujícím.

Památky v obci

Bratronice

Podstavec sochy Sv. Floriána postavené v roce 1773. V roce 1995 byla socha restaurována nákladem Kč 78.000,-. Dne 29. 8. 2002 byla neznámými vandaly socha shozena z podstavce na zem a ukradena.

Rejšice

Na hřbitově se nachází Kaple sv. Jiljí se základy ze 14. století. Po odsvěcení slouží objekt jako sklad potřeb pro provoz hřbitova.

Kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v letech 1730-35 podle projektu arch. F. I.  Préea stavitelem J. Sovenským z Dobrovice. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 1885. Kostel i hřbitovní kaple jsou majetkem katolické církve.

Na návsi se nachází socha sv. Jana Nepomuckého a podstavec odcizené sochy sv. Floriána. Severně od obce, při cestě do Kosořic, stojí kamenná kaplička sv. Anny. Všechny objekty jsou z 18. století.

Újezd

Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1728 stojící na návsi byla v roce 2014 restaurována nákladem Kč 160.000,-

Újezdec

Kaple v pseudogotickém slohu pochází z počátku 20. století a není státní kulturní památkou.

21. 11. Albert

Zítra: Cecílie

Žádáme občany o omezení vstupu do lesa v lokalitě mezi obcemi Benátky nad Jizerou, Lipník, Brodce, Luštěnice - Zelená ve dnech 10. - 14.10.2017 v době od 7 do 19 hodin z důvodu intenzivního lovu zvěře.

ZPRAVODAJ - září 2017.docx

INFORMACE O PROVOZU POJÍZDNÉ PRODEJNY.docx